Rodzaje Klimatyzacji

Wydawać by się mogło, że montaż klimatyzacji we własnym domu lub w biurze to zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego. Urządzenia o optymalnej mocy w stosunku do wielkości pomieszczenia mogą poprawiać komfort życia, zwiększać efektywność w pracy, a także podnieść jakość powietrza. Ogromne znaczenie mają jednak ich parametry. Dowiedz się już dziś, jakie są rodzaje klimatyzacji.

Czym jest klimatyzacja i do czego służy?

Systemy klimatyzacji służą do obniżenia i utrzymania żądanej temperatury w wybranym pomieszczeniu przy wykorzystaniu zjawiska znanego jako odparowywanie. Na prawidłowo zaplanowaną instalację składają się przede wszystkim urządzenia klimatyzacyjne różniące się budową i sposobem montażu.

Można je obecnie spotkać nie tylko w biurach, lecz także w domach jednorodzinnych i prywatnych mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest coraz niższa cena, a tym samym także większa dostępność. Coraz więcej osób przekonuje się, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach pozytywnie wpływa na ich funkcjonowanie i odczuwany komfort życia na co dzień.

Klimatyzatory składają się ze sprężarki, czyli głównej części systemu i elementu nadającego obieg cieczy chłodniczej, parownika oraz skraplacza i urządzenia rozprężnego. Komponenty te ściśle ze sobą współpracują i płynnie obniżają temperaturę panującą w pomieszczeniu. To jednak tylko podstawowa zaleta – dodatkowych atutów jest znacznie więcej.

Rodzaje klimatyzatorów – podział ze względu na budowę

Ze względu na budowę klimatyzatory dzielimy na modele typu multisplit czy split. Poszczególne warianty mają zarówno swoje wady, jak i zalety, wszystkie jednak cechują się podobnymi parametrami użytkowymi oraz zastosowaniem. Różnica wynika głównie ze sposobu ich montażu, w tym wielkości danego pomieszczenia oraz poziomu skomplikowania instalacji. Warto wybrać mądrze – poszczególne jednostki wewnętrzne mogą sprawdzić się doskonale w jednej aplikacji, w innej jednak mogą sprawiać wiele problemów.

Klimatyzatory split są zdecydowanie najpopularniejsze i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych czy mieszkań i obiektów firmowych. Urządzenia klimatyzacyjne tego typu składają się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej (skraplacza) oraz jednostki wewnętrznej (parownika). Zastosowanie oddzielnych modułów poprawia parametry użytkowe oraz utrzymywanie jednakowych parametrów powietrza przez cały czas pracy w wybranym pomieszczeniu. Elementy te są ze sobą połączone linią chłodniczą przy pomocy rur, dzięki czemu może je dzielić stosunkowo duża odległość, która nie wpływa na parametry ich pracy.

Zalet klimatyzacji typu split jest bardzo wiele. Należy do nich między innymi minimalna głośność – najgłośniejsze podzespoły są umieszczone w tym rodzaju klimatyzatorów w obudowie jednostki zewnętrznej. Nie bez znaczenia jest także to, że większość jednostek wewnętrznych ma niewielkie wymiary, tym samym można je zainstalować także w przypadku małometrażowych pomieszczeń. Nie bez powodu rozwiązania typu split są na naszym rynku zdecydowanie najbardziej powszechne wśród wielbicieli systemów klimatyzacji.

Użytkowanie jednostek wewnętrznych typu split sprawdza się wyłącznie w przypadku jednego pomieszczenia domowego lub biurowego. To szczególnie dobry wybór w przypadku, gdy jedna z dostępnych przestrzeni jest szczególnie narażone na działanie zbyt wysokiej temperatury.

Klimatyzator typu multi-split

Klimatyzatory typu multi split stanowią rozszerzenie funkcjonalności standardowych systemów typu split. W tym przypadku mamy do czynienia z jednym skraplaczem umieszczonym np. na elewacji lub w ogrodzie, uzupełnionym kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Wiąże się to przede wszystkim z wysoką użytecznością oraz większym komfortem.

Klimatyzatory typu split zapewniają chłodzenie powietrza w jednym pomieszczeniu, podczas gdy w wariancie multisplit można przy pomocy jednej jednostki zewnętrznej schłodzić nawet pięć pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych. Co więcej – dzięki zastosowaniu konstrukcji typu multisplit nic nie stoi na przeszkodzie, aby w każdym wnętrzu ustalić dowolną temperaturę i dostosować indywidualne ustawienia dla jednego pokoju lub biura. Jednostki wewnętrzne są niewielkie i łatwe w montażu, dzięki czemu sprawdzą się także w przypadku małych pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.

Rodzaje klimatyzacji różnią się między sobą także ze względu na sposób montażu. Dzięki temu można z łatwością wybrać wariant odpowiedni dla specyfiki danego pomieszczenia lub obiektu, dostosować instalację do wymagań pracowników oraz domowników, a także do wystroju danego wnętrza. Wśród klimatyzatorów typu split i multisplit można wymienić między innymi:

Wszystkie warianty klimatyzatorów chłodzą pomieszczenia w ten sam sposób, różnicę pomiędzy nimi stanowi jednak forma ich montażu. Dla przykładu klimatyzatory kasetonowe, a właściwie ich jednostkę wewnętrzną, montuje się bezpośrednio w konstrukcji sufitu podwieszanego, podczas gdy klimatyzatory kanałowe bezpośrednio pod sufitem. Ich wadą jest brak możliwości sterowania temperaturą z każdego pomieszczenia z osobna.

Jednostki wewnętrzne montowane w domach lub biurach wymagają dużej uwagi. Są to urządzenia wysoce zaawansowane technicznie i jednocześnie narażone na przyspieszone zużycie wynikające z eksploatacji. Należy systematycznie przeprowadzać serwis jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych i to nie rzadziej niż raz lub dwa razy do roku, jeśli mamy system z ogrzewaniem.

Wszystkie rodzaje klimatyzacji wymagają między innymi precyzyjnego wyczyszczenia obudowy oraz podzespołów wewnętrznych, w tym agregatu oraz skraplacza. Niezbędne okaże się także odgrzybienie oraz dezynfekcja, dzięki czemu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu oraz ryzyka rozwoju drobnoustrojów, jak i wyczyszczenie wszystkich filtrów.

Klimatyzatory jednoczęściowe i wieloczęściowe zawsze należy czyścić preparatami bezpiecznymi dla ludzi oraz zwierząt. Ponadto ważne jest, aby poszczególne prace przeprowadzały osoby uprawnione, które znają ich specyfikę działania i parametry użytkowe. Klimatyzator przemysłowy wymaga krótszych interwałów pomiędzy serwisami – czasami prace trzeba przeprowadzać kilka razy w ciągu roku.

Klimatyzatory w naszej ofercie