Jaką klimatyzację wybrać?

Jaką Klimatyzację do domu wybrać?

Domowa klimatyzacja potrafi przynieść dużą ulgę, szczególnie w upalne, letnie dni. Możliwość wygodnego obniżenia temperatury w pomieszczeniach to nie tylko kwestia lepszego samopoczucia, ale również bezpieczeństwo – na przykład dla osób chorujących na serce, dla których skrajnie wysokie temperatury są po prostu niewskazane. Dodatkowo, dobrej jakości klimatyzacje domowe odpowiadają również za usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza – co jest bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. W takim razie jaka klimatyzacja dla domu będzie najlepszym wyborem?

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do domu?

Wskazać można na kilka zagadnień, które są szczególnie istotne z punktu widzenia użyteczności całego systemu, a także wygody i kosztów. Domowa klimatyzacja wcale nie musi być droga, jednak należy zastanowić się między innymi nad tym, jakich rozmiarów pomieszczenie planujemy ochłodzić. Jest to kwestia o tyle istotna – że pomoże w dobraniu urządzenia o odpowiedniej mocy. Jeśli (przykładowo) pokój, w którym ma się znajdować klimatyzacja w mieszkaniu ma 15 metrów kwadratowych, nie warto inwestować w urządzenie, którego możliwości chłodzące są dwa razy większe. Jego potencjał nigdy nie zostanie wykorzystany, natomiast koszty zakupu (a także eksploatacji) będą niewspółmiernie wyższe. Klimatyzator w domu powinien być zatem dopasowany do faktycznych potrzeb.

Rodzaje klimatyzatorów domowych

Klimatyzacja do domu to szereg różnego rodzaju urządzeń. Wśród dostępnych w sprzedaży typów wskazać można:

klimatyzacja split – klimatyzacja w domu powinna być możliwie jak najefektywniejsza i prosta w obsłudze. Takie właśnie są urządzenia typu split, które stanowią zarazem najczęściej wybieraną opcję. Ta klimatyzacja domowa składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej;

klimatyzacja multisplit – klimatyzacja domowa typu multisplit to taka gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Ten typ klimatyzacji domowej pozwala na zaoszczędzenie miejsca na dodatkowe jednostki zewnętrzne, natomiast wymaga specjalnych uwarunkowań wewnątrz,

klimatyzator przenośny – klima w domu może być potrzebna tylko w niektórych pomieszczeniach – i w takiej sytuacji świetnie sprawdzają się urządzenia przenośne. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie ustawiane we wnętrzu domu i może być przenoszone w zależności od zapotrzebowania;

Głośność klimatyzacji w domu

Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć, wybierając klimatyzacje dla domu – jest głośność sprzętu. Choć w momencie zakupu może wydawać się, że sprzęt działa cicho – niestety, zdarza się, że jest to wrażenie wywołane rozmiarem hali. Dlatego też należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją każdego produktu – zwłaszcza w przypadku klimatyzatora przenośnego, który znajduje się w tym samym pomieszczeniu co my. Jego dźwięk może okazać się nie do wytrzymania na dłuższą metę, a klima do domu przestanie być wykorzystywana.

Ile prądu zużywa klimatyzacja do mieszkania?

Dobra klimatyzacja domowa to klimatyzacja nie tylko wyróżniająca się cichą pracą, ale i dużą energooszczędnością. Aby można było mówić o jak najmniejszym zużyciu prądu, warto zainwestować w zakup klimatyzacji do domu o klasie A+++.

Zdaniem ekspertów z branży, najkorzystniejszym i zarazem najbardziej ekonomicznym wyborem pozostaje dziś klimatyzacja w technologii split. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu pracy dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych za pomocą instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej. Koszt zużycia prądu w takim urządzeniu wynosi od 34 groszy za godzinę, do nawet 50 groszy w układach zaliczanych do najprostszych.

Wpływ na zużycie prądu ma zainstalowanie w klimatyzatorze sprężarki inwerterowej o zmiennej wydajności. Warto podkreślić, że zazwyczaj jest tak, że im wyższa cena systemu chłodzącego, tym lepsze parametry jego pracy, a w efekcie – także niższe koszty eksploatacyjne.