Klimatyzator Kasetonowy

Klimatyzator Kasetonowy

Cechą charakterystyczną klimatyzatorów kasetonowych jest to, że montuje się je w konstrukcji sufitów podwieszanych. Technologicznie są to bardzo dobre urządzenia, ale podobnie jak wszystkie pozostałe – nie są całkowicie pozbawione wad. Poniżej przybliżamy specyfikę tych sprzętów.

Czym jest i jak działa klimatyzator kasetonowy?

Klimatyzator kasetonowy należy do urządzeń, które składają się dwóch jednostek – wewnętrznej, czyli parownika i zewnętrznej, czyli skraplacza. Charakterystyczną cechą tych urządzeń jest to, że montowane są w podwieszanym suficie, co w ich przypadku jest wymogiem montażowym. Dzięki takiej instalacji klimatyzator kasetonowy rozprowadza równomiernie świeże, chłodne powietrze po całym pomieszczeniu. Powietrze dystrybuowane jest przez urządzenie z dużą prędkością wzdłuż sufitu, po czym delikatnie opada, wypychając do góry i zasysając ciepłe powietrze, co sprawia, że pomieszczenie chłodzone jest stopniowo. Niektóre z urządzeń umożliwiają wyprowadzenie dodatkowych kanałów z jednostki wewnętrznej i tym samym podłączenie osobnych nawiewników w sąsiednich pomieszczeniach, które, choć odrobinę mniej skutecznie, również będą chłodzone.

W zależności od modelu urządzenia, klimatyzator kasetonowy może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać oraz oczyszczać powietrze. Ich nawiew może być jedno-, dwu- lub czterokierunkowy, przy czym ten ostatni odznacza się najwyższą efektywnością. Klimatyzacją kasetonową możemy sterować ręcznie, a nowoczesne urządzenia wyposażone są w system automatyki, który samodzielnie dopasowuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu

Zastosowanie i zalety klimatyzacji kasetonowej

Klimatyzację kasetonową najczęściej możemy spotkać w pomieszczeniach biurowych, restauracjach, kawiarniach, pokojach hotelowych, obiektach handlowych, przychodniach i wielu instytucjach publicznych. Ze względu na niewielkie rozmiary jednostki wewnętrznej, której obudowa zazwyczaj ma wysokość około 30 cm, sprawdza się także w prywatnych domach. Nie zajmują wiele miejsca, a brak konieczności montażu w ścianie lub podłodze jest sporym ułatwieniem w przypadku niewielkich powierzchni. Urządzenie jest na tyle efektywne, że z powodzeniem może chłodzić, ogrzewać i uzdatniać powietrze nawet w sporych pomieszczeniach. Maskownica, czyli widoczna część klimatyzatora kasetonowego, może mieć różne kształty, a także projektowana jest w taki sposób, aby była atrakcyjna wizualnie, estetyczna i nie zakłócała wystroju wnętrza.

Urządzenia te pracują wydajnie, a przy tym cicho, dlatego nie ma obaw o hałas dobiegający z jednostki. Ze względu na stopniowe ochładzanie pomieszczenia, są doskonałym wyborem dla osób wrażliwych na pracę klimatyzacji i związane z nią wyrzuty powietrza z dużą prędkością. Klimatyzatory kasetonowe charakteryzują się wysokim standardem eksploatacji i mogą być użytkowane przez cały rok. Optymalny poziom poboru energii sprawia, że rozwiązanie to jest ekonomiczne i opłacalne. Ponadto cechują się niezawodnością, w związku z czym nie wymagają częstych napraw. Montaż jednostki jest stosunkowo prosty i nie wymaga przeprowadzenia szeregu prac remontowych.

Gdzie stosować klimatyzatory kasetonowe?

Pewnym ograniczeniem klimatyzatorów kasetonowych jest to, że prawidłowy nawiew powietrza wymaga odpowiedniej wysokości pomieszczenia. To powoduje, że urządzenia tego typu częściej znajdują zastosowanie w przestrzeniach publicznych niż mieszkalnych. Są powszechnie stosowane np. w biurach, centrach konferencyjnych, hotelach i innych obiektach ogólnej użyteczności.

Nie oznacza to jednak, że klimatyzatory kasetonowe zupełnie nie nadają się do stosowania w domach i mieszkaniach. Chęć ich posiadania wynika zwłaszcza z charakterystycznej budowy urządzenia, pozwalającej na sprytne ukrycie jednostki wewnętrznej. Na widoku pozostaje jednie jej najatrakcyjniejsza część, którą można łatwo dopasować do istniejącej aranżacji wnętrza.

Montaż Klimatyzacji kasetonowej

Mimo że montaż klimatyzacji kasetonowej charakteryzuje się niskim stopniem skomplikowania, nie można przeprowadzać go samodzielnie. Każdorazowo zarówno montażem, jak i demontażem starego urządzenia chłodzącego, zajmować się powinien wyłącznie wykwalifikowany personel. Profesjonalny montaż jest podstawą prawidłowego działania klimatyzacji kasetonowej, ponadto dzięki zleceniu montażu wyspecjalizowanej firmie nie utracimy gwarancji na urządzenie.

Jednostkę zewnętrzną należy zamontować na solidnej podstawie, w miejscu zacienionym oraz tak, aby wymiana powietrza przez wentylator odbywała się bezproblemowo. Montaż jednostki wewnętrznej, w przypadku standardowych sufitów, wymaga wykonania podwieszanego stropu. Należy wybrać odpowiednie miejsce w stropie, a następnie wykonać otwór na wszelkie przewody, rury i instalację, które połączą jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Odległość między sufitem a jednostką wewnętrzną nie powinna być mniejsza niż 20 cm, a wokół jej obudowy należy zachować minimum 30 cm odstępu od pozostałych elementów wyposażenia. Po podłączeniu instalacji do jednostki wewnętrznej umieszcza się klimatyzator kasetonowy w stelażu. Montaż klimatyzatora kasetonowego kończy odpowietrzenie układu, próba szczelności i sprawdzenie, czy urządzenie działa prawidłowo.

Inne Klimatyzatory