Klimatyzator Typu Split

Klimatyzator Split

Klimatyzator split to klimatyzator ścienny składający się z 2 jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna montowana jest w pomieszczeniu, które chcemy chłodzić bądź też grzać. Montowana jest na dowolnej ścianie zaraz pod sufitem. Jednostka ta odpowiedzialna jest za wdmuchiwanie zimnego powietrza do pomieszczenia. Drugą jednostkę montuje się przeważnie na ścianie balkonu bądź elewacji budynku.

Zasada Działania

Klimatyzator split połączony jest miedzianymi przewodami, które transportują freon między jednostkami. W ten sposób tworzą zamknięty układ chłodniczy. Dużą zaletą instalacji klimatyzatorów typu split jest to, że średnice przewodów freonowych są dużo mniejsze w porównaniu do rur powietrznych. Dzięki temu nie ma konieczności wywiercania dużych otworów w ścianie. Klimatyzacja posiada osobne zasilanie prądem i dedykowana jest do konkretnego pomieszczenia.
Technologia działania klimatyzatorów typu split nie jest szkodliwa dla otoczenia. Nie dochodzi do zjawiska napływu ciepłego powietrza w miejsce usuwanego, które wykorzystywane jest do ochłodzenia skraplacza. Skraplacz jest bowiem połączony przewodami freonowymi i znajduje się poza chłodzoną przestrzenią.

Funkcje i parametry klimatyzatorów typu split

Zależnie od wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować klimatyzator, należy dobrać urządzenie o optymalnej mocy. Ze względu na ogromny wybór klimatyzatorów oraz wielość funkcji, które spełniają, trudno jest podać optymalny zestaw parametrów technicznych. Przy zakupie klimatyzatorów warto zwrócić uwagę na następujące dane:

Poziom głośności klimatyzatorów ściennych typu split – im cichsza praca, tym większy będzie komfort osób przebywających w pomieszczeniu.
Wydajność energetyczna – poszczególne modele mogą być wyposażone w funkcję kontroli zużycia energii, która automatycznie dopasowuje poziom zużycia energii i wydajność urządzenia.

samooczyszczanie – dzięki tej funkcji zmniejsza się ryzyko rozwoju pleśni i ogranicza się poziom brzydkich zapachów w pomieszczeniu. Pozytywnie wpływa także na trwałość i wydajność samego urządzenia.
Inne klimatyzatory mogą mieć wmontowane filtry antybakteryjne HEPA lub iAIE, które także odpowiadają za redukcję zanieczyszczeń. Modele te z powodzeniem mogą być polecane alergikom.

mierzenie temperatury w pomieszczeniu – czujnik temperatury zamontowany w pilocie pozwala dokładnie określić temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy z łatwością ocenić, na jakim poziomie powinniśmy ustawić temperaturę klimatyzacji.

Dodatkowe opcje

jonizator – jonizacja reguluje się ilość jonów dodatnich i ujemnych w powietrzu, co wpływa bezpośrednio na większy komfort przebywania w pomieszczeniach.

szeroki kąt nawiewu – nowoczesne klimatyzatory zaprojektowane są w taki sposób, aby powietrze było rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu. To rozwiązanie pozwala uniknąć sytuacji, w której prąd zimnego powietrza kierowany jest bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu.

różne tryby pracy – szczególnie przydatna może okazać się funkcja turbo, która w bardzo szybkim tempie dąży do uzyskania żądanej temperatury. Bardzo praktyczna jest także funkcja pracy w trybie cichym, która sprawdza się w nocy.

zarządzanie z poziomu aplikacji – nowoczesnymi klimatyzatorami można zarządzać z poziomu aplikacji. Dzięki temu będziesz mógł z łatwością monitorować ustawienia urządzenia

Montaż Klimatyzacji Typu Split

Jednostkę wewnętrzną klimatyzatora split montuje się na ścianie nieco poniżej sufitu. Zużyte powietrze odprowadzane jest przewodami freonowymi poza budynek, dlatego wewnątrz przy włączonej klimatyzacji zawsze możemy cieszyć się świeżym powietrzem. Trudność montażu klimatyzacji typu split uzależniona jest od rodzaju klimatyzatora oraz dostępności miejsca, w którym chcemy go zainstalować. Warto jednak pamiętać, że niedawno weszła ustawa F-Gazowa, która zabrania sprzedaży klimatyzatorów osobom i firmą które nie ukończyły specjalistycznego szkolenia. Więc nawet my jako firma nie możemy sprzedać bez montażu klimatyzacji osobom bez ukończonego szkolenia z F-Gazów.

I Etap

W pierwszej kolejności należy ustalić miejsca, w których będą montowane klimatyzatory. Wybór miejsca powinien gwarantować równomierne rozprowadzenie powietrza po danej przestrzeni. Nie jest zalecane, aby zimny strumień powietrza stale był nakierowany na osoby przebywające w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Ponadto bardzo ważne jest, aby jednostki klimatyzacji były zamontowane w miejscach, które gwarantują łatwą dostępność w czasie ich serwisowania. Powinno się wybrać możliwie najkrótszą odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną.

II Etap

Montaż klimatyzacji rozpoczyna się od instalacji jednostki wewnętrznej. W tym celu w pierwszej kolejności montuje się stelaż jednostki wewnętrznej, a następnie wykonuje się otwór, przez który będzie przechodziła instalacja freonowa odprowadzająca skropliny. Aby zapewnić sprawny przepływ w instalacji, otwór powinien być wykonany z lekkim spadkiem w kierunku zewnętrznym. Poprowadzenie rury ze spadkiem na poziomie 3% umożliwia grawitacyjny odpływ skroplin. Do tak zamontowanej instalacji możemy wlać kilka litrów wody, które powinny spłynąć do tacy ociekowej. Mając pewność, że zapewniliśmy pełną drożność, należy podłączyć instalację chłodniczą.

III Etap

Przy montażu jednostki zewnętrznej należy pamiętać o idealnym wypoziomowaniu konstrukcji oraz zastosowaniu specjalnych gumowych podkładek, które uchronią instalację chłodniczą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednostka zewnętrzna nie może być zamontowana bezpośrednio na ścianie, ponieważ wtedy nie zostanie zapewniony swobodny przepływ powietrza przez skraplacz. To w konsekwencji może utrudnić późniejsze serwisowanie klimatyzacji. Do zamontowanej jednostki zewnętrznej należy podłączyć instalację chłodniczą, w taki sposób, aby do wnętrza rurociągów nie dostawały się zanieczyszczenia.

Dalsze etapy montażu klimatyzacji to:

  • przeprowadzenie próby szczelności
  • wykonanie próżni w układzie klimatyzacyjnym
  • instalacja połączeń elektrycznych
  • napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym

Montaż klimatyzacji to działanie wieloetapowe, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców

Klimatyzatory Typu Split Też Grzeją

Klimatyzatory typu split to bardzo funkcjonalne urządzenia. Nie tylko chłodzą pomieszczenia podczas upałów, ale także skutecznie dogrzewają pomieszczenia w chłodne dni. Jednostka zewnętrzna pochłania powietrze z zewnątrz, ogrzewając je i przerzucając do pomieszczenia w domu. Ważne informacje dot. dogrzewania klimatyzatorami typu split:

  • najczęściej klimatyzatory radzą sobie z funkcją ogrzewania do minimalnej temperatury -15 st. C. Przy większych przymrozkach poszczególne podzespoły klimatyzatorów wyłączają się. Jeżeli chcesz wykorzystywać klimatyzatory Split, jako główne źródło dogrzewania pomieszczeń zimą, wybierz te, które niezawodnie radzą sobie w dużo niższych temperaturach, nawet do -25 st. C.
  • Działanie klimatyzatorów wymaga stałego dopływu energii elektrycznej. W przypadku awarii prądu klimatyzator nie będzie działał. Warto więc rozważyć zakup agregatów prądotwórczych.
  • Instalacja klimatyzatorów jest dużo prostsza i wygodniejsza niż prowadzenie rur centralnego ogrzewania.