Dlaczego Warto jest mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w upalne dni. Jej stosowanie jest powszechne zarówno w sklepach jak i biurach. Z uwagi na dużą ulgę podczas wysokich temperatur, wielu właścicieli domków jednorodzinnych i mieszkań decyduje się na jej montaż. Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Poniżej wady i zalety klimatyzacji.

Klimatyzacja domowa jest niezwykle wygodnym i praktycznym urządzeniem, nie tylko latem. Zastanawiałeś się nad tą inwestycją? Podoba Ci się? Może byś się zdecydował, ale boisz się kosztów samego zakupu i montażu, ale także kosztów eksploatacji? Czytaj dalej, a dowiesz się dlaczego warto.

Jak działa klimatyzacja w domu?

Głównym zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu. Parametry ustawiamy samodzielnie i dzięki temu w upalne dni możemy delektować się przyjemnym chłodem. Tak samo w drugą stronę. Klimatyzacją można także podwyższyć temperaturę pomieszczenia. Po drugie klimatyzacja odpowiada za stały przepływ powietrza i coraz częściej je filtruje. Dlatego też jest to bardzo dobre rozwiązanie do mieszkania w mieście. Jak działa klimatyzacja? Urządzenie zaopatrzone jest w dwa wymienniki ciepła, między którymi krąży powietrze. Klimatyzacja zainstalowana w domu pobiera (a dokładniej wciąga) powietrze z otoczenia i odpowiednio obniża jego temperaturę dzięki specjalnym mechanizmom schładzającym. Dodatkowo powietrze przechodzi przez filtry, które oczyszczają je z różnych zanieczyszczeń. W efekcie końcowym wydmuchiwane powietrze jest nie tylko chłodniejsze, ale także czystsze.

A więc dlaczego warto?

Podstawową zaletą posiadania klimatyzacji w domu jest komfort termiczny. Utrzymanie temperatury na komfortowym poziomie jest niezbędne zarówno w pracy jak i podczas wypoczynku. Pamiętajmy, że klimatyzacja pozwala nie tylko zadbać o samopoczucie, ale też zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne podczas upałów. Bardzo wysokie temperatury to duże niebezpieczeństwo dla osób borykających się z problemami kardiologicznymi czy też z układem oddechowym. Osobom z wspomnianymi schorzeniami zaleca się wręcz jej posiadanie. Pamiętajmy, że nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg czujników, które wykrywają nie tylko poziom temperatury, ale też wilgotności powietrza czy stopień zanieczyszczenia. Klimatyzator jest w stanie samodzielnie dopasować parametry do warunków. Zaznaczamy również, że klimatyzator nie tylko dba o obniżenie temperatury, ale też o jej podwyższenie. Urządzenia te idealnie sprawdzają się w sezonie przejściowym, gdy stałe grzanie nie jest jeszcze potrzebne.

Jak już wspomniano, klimatyzator wykrywa również stopień zanieczyszczenia powietrza a więc dba o jego, jakość. Klimatyzatory zapewniają stały dostęp świeżego powietrza, pobieranego z zewnątrz. W trakcie upałów, kiedy to rzadko decydujemy się na otwarcie okien sprawdzą się idealnie. Przydają się również w budownictwie, w miejscach gdzie otwarcie okien jest niemożliwe. Pamiętajmy, że jakość powietrza to nie tylko zanieczyszczenia, ale też wilgotność powietrza. Odpowiednia wilgotność jest ważna dla osób chorych – np. borykających się z astmą jak i zdrowych. Część klimatyzatorów posiada również opcję jonizowania powietrza, dzięki czemu jest ono bardziej świeże i pozbawione szkodliwych wirusów i drobnoustrojów.
Odpowiednia, jakość powietrza przekłada się bezpośrednio na komfort życia. Zarówno funkcjonowanie w ciągu dnia jak i sen w nocy jest utrudniony, jeśli w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura. Dbając o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu zyskujemy sen lepszej, jakości a tym samym lepiej wypoczywamy.

Dodatkowy Plus Posiadania Klimatyzacji

Klimatyzacja przekłada się bezpośrednio na nasz komfort życia. Każdy, kto kiedykolwiek próbował zasnąć w pokoju, gdzie panuje wysoka temperatura, wie, że jest to duże wyzwanie. Jest duszno, człowiek się poci i noc staje się udręką. Odpowiednio ustawiona klimatyzacja powoduje, że zasypiamy bez problemu i budzimy się wypoczęci. Wiele urządzeń ma tryb nocny, w którym pracują ciszej, aby nie przeszkadzać w zasypianiu. W nocy nie musimy wstawać, aby zmienić parametry klimatyzacji. Wystarczy posłużyć się pilotem.
Klimatyzacja przekłada się też na naszą wyższą wydajność. Coraz więcej osób pracuje w domu, szczególnie gdy mamy własną firmę. Jak wiadomo, praca w upale nie należy do przyjemnych. Nasz komfort termiczny przekłada się na lepszą efektywność.

Jak Dobrać Klimatyzację

Dobór klimatyzacji to proces , który składa się z etapów, pomiarów i ogólnej oceny energetycznej budynku. Najlepiej oczywiście poprosić o pomoc fachowców, takich którzy znają się na rzeczy, ale również wiedzą, co może zaoferować sklep z klimatyzacją. W ten sposób łatwiej będzie dobrać najlepsze rozwiązanie do Twojego pomieszczenia.

Ile Prądu Pobiera Klimatyzator?

Wiele osób chciałoby mieć klimatyzację, ale boi się kosztów związanych z poborem energii elektrycznej. Współczesna klimatyzacja to ciche, ekologiczne i energooszczędne urządzenia. Zwykle klasa efektywności energetycznej to zakres pomiędzy A+ a A++, a nawet A+++. Dokładne dane należy oczywiście sprawdzić w odniesieniu do konkretnego modelu, ale ogólnie można przyjąć, że zużycie prądu przez klimatyzator to maksymalnie ⅓ jedno mocy chłodniczej/grzewczej. Trzeba pamiętać, że nowoczesne jednostki pracują w technologii inwertorowej, która doskonale reguluje pracą urządzenia, co dodatkowo może mieć wpływ na mniejsze zużycie energii.

Montaż klimatyzacji nie należy do najłatwiejszych. Zrobienie tego samodzielnie to duże wyzwanie. Do montażu warto wynająć specjalistyczną firmę.